Tradycją lokalną stało się, że rokrocznie w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza odbywa się święto promujące zdrowy styl życia. Dzień Sportu i Promocji Zdrowia, bo o nim mowa, by zwyczaju stało się zadość odbył się również 31.05.2014 roku.

Miniona sobota nie była dla uczniów żarskiej podstawówki zwykłym majowym dniem weekendu. Dzieci, wraz z całymi rodzinami, przybyły do szkoły, aby wspólnie z nauczycielami, pracownikami placówki i zaproszonymi gośćmi spędzić czas, doskonale się przy tym bawiąc. Swoją obecnością szkolny festyn uświetnili m.in. wicestarosta Powiatu Żarskiego Danuta Madej, Dyrektor MP1 Pani Ewa Tabaczyńska, wieloletni przyjaciele szkoły Pani Zofia Szarejko – Michalska, Pan Lech Cytrowski, Prezes Odziału ZNP w Żarach Pani Lucyna Grzybowicz, Pani Elżbieta Łobacz Bącal, Pan Marcin Grubizna, Pan Marek Przedwojski.

Szkolny festyn rozpoczął się o godzinie 12:00, kiedy to dyrektor szkoły Pani Teresa Ziaja zabrała głos i podziękowawszy sponsorom, zachęciła wszystkich do wspólnego świętowania. Następnie odbyły się występy uczniów, dotyczące zdrowego stylu odżywiania, profilaktyki uzależnień i roli aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka.

Czterogodzinna impreza obfitowała w moc atrakcji dla osób w każdym wieku. Czego tam nie było?! Wielką atrakcją Dnia Sportu był kiermasz rękodzieła artystycznego, na który prace przygotowali zarówno pracownicy szkoły, jak i uczniowie wraz z rodzinami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne, na których były m.in. ciasto, napoje, pierogi, gofry, kiełbasa z grilla, bigos, grochówka i popcorn. Odbyły się pokazy z psami do dogoterapii oraz pokazy Żarskiego Klubu Sportów Walki Dawida Poloka. Na festyn przybyli również policjanci i strażnicy miejscy, aby przypomnieć dzieciom o zasadach postępowania w niebezpiecznych sytuacjach. Leśniczy z Nadleśnictwa Lipinki mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w lesie. Wspaniałą atrakcję przygotowali także strażacy, którzy na festyn przybyli samochodem pożarniczym do ratownictwa drogowego. Uczniowie choć przez chwilę mogli poczuć się jak strażacy, może ktoś z nich zostanie kiedyś strażakiem.

Jednak główną ideą przyświecającą organizatorom imprezy było propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, toteż uczniowie mieli przede wszystkim możność wzięcia udziału w różnorakich konkurencjach sportowych, ucząc się współdziałania w grupie i współzawodnictwa. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 podczas festynu odbyły się między innymi mecze piłki nożnej, siatkówki i gry w palanta, rzut jajkiem na odległość, konkurs zadaniowe, przeciąganie liny. Uczniowie w tym szczególnym dniu otrzymali bardzo ważną lekcję aktywnego współuczestniczenia w życiu szkoły, integracji ze środowiskiem lokalnym oraz wzajemnego poszanowania siebie nawzajem. Szczególne gratulacje i podziękowania należą się również rodzicom wychowanków Szkoły Podstawowej nr 3, którzy, jak co roku, aktywnie włączyli się w organizację tego wspaniałego, lokalnego przedsięwzięcia.

Szanowni Państwo! Przyjaciele Szkoły!

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3

serdecznie dziękuje za życzliwość i otwarte serce

oraz wsparcie naszych inicjatyw.

Wyrażając swą wdzięczność

za ofiarowaną pomoc,

życzymy jednocześnie powodzenia

w realizacji życiowych przedsięwzięć.