Szkolna akcja informacyjna
Nie pal przy mnie, proszę

W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, ale nie tylko przy takiej okazji warto namawiać palaczy do porzucenia zgubnego nałogu. Powszechnie wiadomo, że papierosy bardzo szkodzą zdrowiu osób, które je palą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że dym papierosowy szkodzi również osobom znajdującym się w otoczeniu palacza. Mówimy wówczas o paleniu biernym.

Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić do łzawienia oczu,kaszlu, napadów astmy oskrzelowej i wielu bardziej poważnych chorób. Dzieci, które spędzają dużo czasu wśród palaczy, o wiele wcześniej przeziębiają się, chorują na grypę, mają infekcje uszu, cierpią z powodu alergii i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Jeśli dorośli palą przy Tobie, możesz i masz prawo powiedzieć, że nie chcesz wdychać dymu tytoniowego.

W styczniu, za pomocą krótkich scenek, uczniowie klasy IV prezentowali, jak można się zachować w sytuacji, w której dziecko staje się ofiarą biernego palenia.

A więc przypomnijmy:

Ø     Sposób I – prosimy osobę palącą, aby nie paliła w naszej obecności, mówimy, że jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, że to po prostu nam przeszkadza.

Ø     Sposób II – możemy poprosić osobę palącą, aby przeszła do innego pomieszczenia.

Ø     Jeśli i to nie poskutkuje, pozostaje nam sposób III, czyli sami wychodzimy z   pomieszczenia, w którym ktoś pali.

Jak widzicie, jest wiele sposobów, aby poprosić dorosłych o niepalenie przy Was.

Dbajcie o swoje zdrowie, nie pozwalajcie, aby inni przy was palili!