Europejski Numer Alarmowy 112 – tak, wiem!

29 stycznia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Żarach odbył się happening połączony z prezentacją multimedialną Europejski Numer Alarmowy 112 – tak, wiem! Uczniowie szkoły mieli niepowtarzalną okazję, by w szczegółowy sposób zapoznać się z zasadami użytkowania tego numeru. A wszystko to za sprawą kampanii społecznej promującej Europejski Numer Alarmowy w ramach obchodów Dnia Europejskiego Numeru Alarmowego, który to przypada 11 lutego 2015 roku. Projekt był przygotowany przez panią Małgorzatę Rybnik i uczennice klasy VIb.

Pokaz, który odbył się w sali gimnastycznej szkoły, skierowany był dla wszystkich uczniów zarówno tych starszych jak i młodszych. Prezentacja uwzględniała najważniejsze informacje z zakresu posługiwania się numerem alarmowym: datę jego wprowadzenia, dostępność numeru, zasadność korzystania z niego, a także, co bardzo istotne, omówiona została procedura rozmowy z operatorem, który się zgłosi w centrum powiadamiania ratunkowego. Wskazane zostały również zagrożenia, jakie stwarza nieprzemyślane lub lekkomyślne korzystanie z numeru 112.

W trakcie spotkania zostały również przypomniane zasady udzielania pierwszej pomocy. Pomocy, która może uratować czyjeś życie Uczniowie naszej szkoły mieli okazję, po raz kolejny, utrwalić sobie zasady właściwego postępowania przy krwotoku z nosa, oparzeniach, omdleniach.  I, co najważniejsze, mogli sprawdzić swoje siły podczas ćwiczenia na fantomie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pod koniec spotkania uczennice klasy VI rozdały wszystkim uczniom ulotki z numerem alarmowym 112.

Tegoroczne spotkanie zorganizowane z okazji Dnia Europejskiego Numeru Alarmowego, było niewątpliwie ważnym wydarzeniem w kalendarzu naszej szkoły. Każde bowiem spotkanie, które pomaga młodym ludziom zrozumieć, że to od nich, ich postawy i wiedzy zależy bezpieczeństwo jest godne odnotowania. By młodzi ludzie nie zapomnieli o projekcie, na każdej klasowej gazetce zawisła kartka z numerem alarmowym 112, a fotoreportaż ze spotkania znajduje się na stronie szkoły pod adresem. http://www.sp3-zary.pl.