Szkoła Podstawowa nr 3

im. Henryka Sienkiewicza w Żarach

Get Adobe Flash player




„Kulturę polską ożywiły pieśni żołnierskie. Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to, co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy, ma jakiś wpływ - to pieśń żołnierska”.


Józef Piłsudski

2 maja br. uczniowie żarskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w II Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Występy uczniów dopełniły prezentacje zespołów Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Żarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza Szkoła” działające przy Szkole Podstawowej nr 3, a współfinansował Burmistrz Miasta Żary.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi Burmistrz Danuta Madej, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Elżbieta Maj, dyrektorzy szkół i instytucji oraz mieszkańcy Żar.
Motywem przewodnim Przeglądu były piosenki z czasów II wojny światowej. Ze sceny na Rynku obok Ratusza popłynęły dźwięki i słowa pieśni wzniosłych i refleksyjnych. Pieśni śpiewane w czasie wojny dodawały ducha w trudnych chwilach, podsycały patriotyzm i wiarę w siebie. Czasem bywały tak niebezpieczne dla okupantów, iż ci wpisywali je na listę zakazanych piosenek. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią o naszej tożsamości.
Piosenka towarzyszyła żołnierzowi polskiemu nie tylko w okupowanym kraju. Była z nim również na wszystkich frontach i polach bitew, na których z odwagą i nadzieją na pokonanie wroga walczyli Polacy. W trudnych chwilach podtrzymywała go na duchu i zagrzewała do walki. Pomagała znosić trudy marszu, łagodziła chwile samotności i tęsknoty za bliskimi.
Jest nieodłącznym elementem pamięci o Powstaniu Warszawskim. Prawdopodobnie każdy z nas zna przynajmniej jedną z piosenek. To właśnie one zagrzewały powstańców do walki, a dziś pokazują nam radość pierwszych dni Powstania oraz cierpienie i ofiary kolejnych. Pierwszymi powstańczymi piosenkami były utwory, które powstały jeszcze przed Powstaniem, ale dla nas już zawsze będą się kojarzyły z sierpniowymi dniami 1944 roku. Wśród piosenek powstałych w trakcie Powstania znajdziemy zarówno teksty i melodie wesołe, jak i te pokazujące tragedie całego miasta i konkretnych postaci.
Przemierzyliśmy szlak żołnierza polskiego – partyzanta, powstańca, tułacza, który szedł do boju z pieśnią na ustach. Mimo upływu kilkudziesięciu lat piosenki okupacyjne i powstańcze w dalszym ciągu są w żywej pamięci Polaków, są śpiewane przez młodzież harcerską, nadal wywołują wzruszenie i refleksję nad polską historią.
Takie to były dni – dni, w których radość z odzyskania wolności mieszała się ze łzami.
Zaprezentowane zostały następujące pieśni: „Warszawo ma”, „Modlitwa obozowa”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Idą leśni”, „Hej, chłopcy! Bagnet na broń!”, „Oka”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Szare Szeregi”, „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Piosenka o mojej Warszawie”. Wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym.
Te pieśni i piosenki to nasza historia…
Przegląd zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki „Serce w plecaku” przez uczestników i publiczność.