„Kulturę polską ożywiły pieśni żołnierskie. Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to, co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy, ma jakiś wpływ - to pieśń żołnierska”.

(Józef Piłsudski)

7 listopada br. uczniowie żarskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Występy uczniów dopełniły prezentacje zespołów Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Żarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza Szkoła” działające przy Szkole Podstawowej nr 3, a współfinansował Burmistrz Miasta Żary.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili między innymi Wiceburmistrz Edward Łyba, Starosta Żarski Marek Cieślak, Wicestarosta Danuta Madej, dyrektorzy szkół i instytucji.
Motywem przewodnim Przeglądu była droga do niepodległości. Ze sceny Sali Widowiskowej ŻDK „Luna” popłynęły dźwięki i słowa pieśni wzniosłych i refleksyjnych, wyrażających tęsknotę za wolną Ojczyzną, piosenek pełnych nadziei, towarzyszących oddziałom legionów wyruszającym do walki, marszowych, zagrzewających do boju i ukazujących dumę narodu polskiego.
Piosenka żołnierska, legionowa, powstańcza zajmuje w historii miejsce szczególne. Towarzyszyła ona żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej o wolną Polskę oraz pierwszym dniom wolności po 123 latach niewoli.. Ta pieśń bowiem - powstająca w różnych miejscach na Drodze ku Niepodległości: w marszu i bitwie, w okopach i przy ogniskach leśnych - najlepiej oddaje klimat wydarzeń, których świadkami i twórcami byli żołnierze Komendanta Piłsudskiego, a później ich następcy w walce o Wolność.
Śpiewając piosenki przemierzyliśmy szlak żołnierza polskiego – strzelca, legionisty, piłsudczyka, marynarza, tułacza, który szedł do boju z pieśnią na ustach. Pieśń żołnierska, legionowa, ułańska przeżyła wszak zawieruchy wojenne, okupację i ponure lata zniewolenia komunistycznego, kiedy to tworzyła specjalny gatunek „piosenki zakazanej”...
Zaprezentowane zostały następujące pieśni: „Taki kraj”, „Mury”, „11 listopada” „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Hymn strzelecki”, „O mój rozmarynie …, „Pierwsza kadrowa”, „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Warczą karabiny”, „Pobór na dziewczęta”, „Wojenka”, „Piechota”, „Jak długo w sercach naszych”, „Morze, nasze morze”, „Biały krzyż”, „Modlitwa obozowa” . Wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym.
Pieśń ta to nasza historia.
Przegląd zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Roty” przez uczestników i publiczność.