Przegląd Piosenki Patriotycznej w naszej szkole z okazji 11 Listopada

„Kulturę polską ożywiły pieśni żołnierskie. Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to, co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy, ma jakiś wpływ - to pieśń żołnierska”.

Józef Piłsudski

12 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Zaprezentowały się wszystkie klasy.  Występy uczniów dopełniły występy dzieci z grupy przedszkolnej MP1.

Motywem przewodnim Przeglądu była droga do niepodległości. W sali popłynęły dźwięki i słowa pieśni wzniosłych i refleksyjnych, wyrażających tęsknotę za wolną Ojczyzną, piosenek pełnych nadziei, towarzyszących oddziałom legionów wyruszającym do walki, marszowych, zagrzewających do boju i ukazujących dumę narodu polskiego.

Śpiewając piosenki przemierzyliśmy szlak żołnierza polskiego – strzelca, legionisty, piłsudczyka, marynarza, tułacza, który szedł do boju z pieśnią na ustach. Pieśń żołnierska, legionowa, ułańska przeżyła wszak zawieruchy wojenne, okupację i ponure lata zniewolenia komunistycznego, kiedy to tworzyła specjalny gatunek „piosenki zakazanej”...

Zaprezentowane zostały następujące pieśni: „Taki kraj”- Dominika N. (3a),  ”Jestem Polakiem” – MP1,  „Wojenka” – 1a,  „Przybyli ułani pod okienko” – 1b,  „Pierwsza kadrowa” – 1c, „Płynie Wisła” – 2a, recytacja migowa wiersza „Barwy ojczyste” – MP1 i 2a, „Piechota” – 2b, „11 listopada” – 3a, „O mój rozmarynie … - 4a, „Mury” – 5a, „Rota” – 5b, „Serce w plecaku” – 6a, „Pierwsza Brygada” – 6b.

Wszystkie zostały opatrzone komentarzem historycznym.

Pieśń ta to nasza historia.